Easy Pace Learning

Grammar


Basics


Lessons and exercises


Exercises


Cost asking how much does it cost English lesson

What will I learn from the English lesson how much does it cost?

During this lesson you will start learning how to ask how much something. The examples used you are only asking how much something cost.

Asking how much it cost for one item (singular)

How much is the milk?How much does it cost English lesson

How much is the sandwich?

How much is the loaf of bread?

Asking how much it cost for one item (plural)

How much are the apples?

How much are the flowers?

How much are the potatoes?

How much does it cost to + (verb) examples:

How much does it cost to play golf at pebble beach?

How much does it cost to rent a condo?

How much would it cost to run your car?

How much would it cost to wash your clothes in the laundrette?

How much would it cost to rent a motorbike in Thailand?

 

Can you tell me how much would it cost to go to the and see a film?

Can you tell me how much does it cost for an ice cream?

Can you tell me how much does it cost to join a gym?

Can you tell me how much does it cost to repair my car?

Can you tell me how much would it cost to talk long distance?

Lessons that are related to this one 

To view a lesson just click on the link.

How much does it cost part 2

Easy pace Learning online dictionary and how to use dictionaries

Click on the following link for the Online English dictionary - English lesson



Easypacelearning.com is owned by Technology World Ltd. "Technology World Ltd" will appear on your credit/debit card statement.